Vartiex nagrodzony w konkursie Budowa Roku 2008

Firma Varitex znalazła się wśród laureatów prestiżowego konkursu Budowa Roku 2008. Uznanie specjalistów branży budowlanej zdobyły dwie inwestycje zrealizowane przez łódzkiego dewelopera. Varitex wraz z firmą Mosaicon uhonorowano Nagrodą II stopnia za modernizację i adaptację ms² - filii Muzeum Sztuki w Łodzi. Varitex otrzymał także wyróżnienie za skansen Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
Rewitalizacja dwóch ważnych łódzkich obiektów historycznych wykonana przez firmę Varitex S.A. została doceniona przez ekspertów Polskiego Związku Techników i Inżynierów Budownictwa. Projekty były oceniane pod względem walorów estetycznych oraz rozwiązań architektonicznych i technologicznych. Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych aż 65 obiektów, a ogłoszenie wyników nastąpiło 25 czerwca podczas uroczystej gali w Warszawie. Nagroda ta jest dla nas bardzo cenna. Cieszymy się, że wykonane przez nas projekty zostały ocenione przez innych specjalistów w branży jako wyjątkowe i profesjonalne – informuje Marcin Ulacha, dyrektor firmy Varitex S.A..
Vartiex był już dwukrotnie doceniany przez kapitułę konkursu Budowa Roku. W 2005 roku został uhonorowany nagrodą II stopnia za gmach Filharmonii Łódzkiej, natomiast w 2004 roku otrzymał wyróżnienie za realizację projektu Salonu Audi w Centrum Sprzedaży Samochodów w Łodzi.
Nagrodzony w tegorocznym konkursie gmach filii łódzkiego Muzeum Sztuki ms²mieści się w zrewitalizowanym budynku pofabrycznym należącym do zabytkowego kompleksu Izraela Poznańskiego. Modernizacja oraz adaptacja XIX-wiecznej tkalni wysokiej polegała przede wszystkim na płynnym połączeniu przeszłości z przyszłością. Osiągnięto to między innymi dzięki zachowaniu pierwotnej, ceglanej struktury ścian oraz wykorzystaniu szklanych konstrukcji jako symbolu nowoczesności. Podczas renowacji obiektu zużyto aż 180 tysięcy cegieł. Zagospodarowano także teren całego kompleksu - wykonano drogi, chodniki, oraz infrastrukturę podziemną. Varitex zachował zabytkowy charakter budynku, jednocześnie dostosowując go do potrzeb wystawienniczych sztuki nowoczesnej. Ms²zostało oddane do użytku w listopadzie 2008 roku i obecnie jest jednym z najważniejszych punktów na artystycznej mapie Europy.
Wyróżniony w konkursie zabytkowy Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej znajduje się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. O jego wyjątkowości świadczy przede wszystkim 200-letni kościół modrzewiowy, blisko 100-letnie domki robotnicze i rzemieślnicze oraz secesyjny dom letniskowy - prawdziwa perełka architektoniczna. Pierwotną lokalizacją budynków były ulice Łodzi oraz okolic, więc przed rozpoczęciem zaplanowanych prac wszystkie musiały zostać przeniesione na teren muzeum. Kolejnym etapem projektu było ich odrestaurowanie. W zabytkowym kościele odtworzono oryginalną posadzkę oraz odnowiono ołtarze i ambony. Varitex zrewitalizował również pozostałe budynki. Zrekonstruowano nawet zabytkową bramę, znajdującą się przy jednym z wejść do kompleksu. Uzupełnienie Muzeum Włókiennictwa stanowi również odrestaurowany budynek dawnej łaźni zakładowej. Ideą skansenu jest ukazanie typowej XIX-wiecznej łódzkiej ulicy z charakterystycznym prostopadłym układem alejek. Głównym założeniem przedsięwzięcia było oddanie zabytkowego charakteru kompleksu, stąd szczególna dbałość o historyczne detale - pierwotny wygląd elewacji, oryginalną kolorystykę, czy wykorzystanie takich naturalnych materiałów jak kamień i cegła. Skansen został oddany do użytku zwiedzających we wrześniu 2008 roku.
Firma Varitex SA specjalizuje się w tego typu niecodziennych i unikalnych przedsięwzięciach. Łódzki deweloper był odpowiedzialny między innymi za budowę wspomnianego wcześniej gmachu Filharmonii Łódzkiej, jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Do flagowych projektów firmy należy również apartamentowiec Marina - nowoczesny budynek w kształcie statku, który znajduje się obecnie na ostatnim etapie realizacji. Cechą charakterystyczną realizacji firmy jest przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych oraz technologicznych. Przykładem jest między innymi wykorzystywanie szklanych konstrukcji, a w przypadku rewitalizacji - szczególna dbałość o zachowanie pierwotnego charakteru obiektu.
Więcej informacji udziela Lidia Piekarska, przedstawiciel biura prasowego firmy Varitex S.A., 609 135 167.
Ogólne informacje o Inwestorze:
· VARITEX S.A. specjalizuje się w generalnym wykonawstwie robót budowlanych, a także w realizacjach procesów developerskich
· Jako generalny wykonawca firma zrealizowała szereg prac przy obiektach przemysłowych, komercyjnych, użyteczności publicznej i mieszkaniowych w Łodzi, jak również na terenie całego kraju, w tym m.in.:
o Budowa odtworzeniowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
o Modernizacja i adaptacja XIX-wiecznego budynku pofabrycznego dla Muzeum Sztuki w Łodzi
o Osiedle domów jednorodzinnych „Przy Wycieczkowej” w Łodzi
· Obecnie Varitex buduje pierwszy w Łodzi luksusowy apartamentowiec.
· Dowodem rzetelności firmy są przyznane jej liczne wyróżnienia i nagrody, w tym m.in.:
o Nagroda II stopnia w Konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych „Budowa Roku 2004” za „Budowę Odtworzeniową Filharmonii Łódzkiej”
o Wyróżnienie w Konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych „Budowa Roku 2003” za realizację budowy Salonu Audi w Centrum Sprzedaży Samochodów w Łodzi
o Nagroda na Międzynarodowych Targach Budowlanych w Bolonii w roku 2000 i 2001 za Collegium Geographicum Uniwersytetu Łódzkiego i za elewację Centrum Szkoleniowego „Akademia Umiejętności” firmy ATLAS
o „MEDAL EUROPEJSKI” za kompleksową obsługę inwestycji
· Firma VARITEX S.A. posiada system zarządzania jakością wg normy ISO 9001:2000. Od 1999 roku posiada Certyfikat SZJ przyznany przez firmę Det Norske Veritas. Spółka jest rekomendowana przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. jako wiarygodny i solidny partner w biznesie.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki