W tym tygodniu wyniki prac nad definicją budownictwa społecznego
Nr: #8192 Info: Function eregi() is deprecated in /home/budujcom/public_html/test/modules/news/news.module.inc.php at 38 line
W tym tygodniu zostaną przedstawione opinii publicznej wyniki prac nad definicją budownictwa społecznego. Zespół międzyresortowy, składający się z przedstawicieli resortów budownictwa i finansów, analizuje założenia do tej definicji - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk. Nr: #8192 Info: Function eregi() is deprecated in /home/budujcom/public_html/test/modules/news/news.module.inc.php at 41 line
Dodał, że po ustaleniach zespołu potrzebna będzie jeszcze akceptacja założeń do definicji ministra finansów Zyty Gilowskiej oraz szefa resortu budownictwa Andrzeja Aumillera. "W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione opinii publicznej wyniki prac nad definicją budownictwa społecznego" - powiedział rzecznik.
We wtorek wiceminister budownictwa Piotr Styczeń powiedział PAP, że uzgodnienia w sprawie definicji są wynikiem kompromisu obu resortów.
"Kompromis polega na tym, że z pewnych zapisów, m.in. z szerokiego określenia materiałów budowlanych, musieliśmy (resort budownictwa - PAP) zrezygnować, z kolei minister finansów przyzwolił na stosowanie preferencyjnej stawki do określonego zespołu remontów" - wyjaśniał Styczeń.
Podkreślił, że w rozmowach z resortem finansów zabiegał o to, aby "szereg prac remontowych nie tylko we wspólnotach mieszkaniowych, spółdzielniach, ale także w domach jednorodzinnych można było wykonywać na zlecenie prywatnego inwestora według obniżonej stawki VAT".
Dodał, że 7-proc. stawką VAT byłyby objęte remonty: elewacji, dachu, klatki schodowej czy instalacji, co - jak podkreślił - było dotychczas mocno kwestionowane.
"Ustępowaliśmy (Ministerstwu Finansów - PAP) w kwestiach takich robót, których wykonanie byłoby trudne do zaakceptowania z punktu widzenia systemu rejestracji podatkowych" - mówił Styczeń.
Podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy może zapobiec wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego.
Dzięki tej definicji od 2008 r. obniżona 7-proc. stawka VAT objęłaby mieszkania o powierzchni do 120 m kw. i domy do 220 m kw. Wyższa 22-proc. stawka VAT miałaby obowiązywać za każdy dodatkowy metr ponad ustalone limity.
Definicja budownictwa społecznego pozwoli zachować obniżoną stawkę VAT po 2007 r. - bez wchodzenia w konflikt z prawem Unii Europejskiej.
Puls Biznesu